Corporate Governance

Articles of Association

Stock Performance

Announcement

Reports

Capital Stock Structure

Distribution over the years

Corporate Governance

The Company establishes standardized and clear corporate governance structure and forms scientific and effective assignment of responsibilities and balance mechanism meeting requirements of Company Law, Securities Law, Code of Corporate Governance for Listed Companies in China, Rules Governing the Listing of Stocks on Shanghai Stock Exchange, etc., and supervision requirements of China Securities Regulatory Committee, Shanghai Stock Exchange, etc. The shareholders meeting enjoys all rights specified by aws, regulations and Articles of Association, exerts decision-making rights to guideline for management, financing, investment, profit-sharing and other significant matters of the Company legally; Board of Directors is responsible for the shareholders meeting, and enjoys implementation rights to resolutions of the shareholders meeting and operating decision rights specified; Board of Supervisors shall be responsible for the shareholders meeting and inspect and supervise implementation, etc. of corporate financial staff, nternal control personnel and senior managers; and management layer is responsible for organizing and implementing resolutions of the shareholders meeting and Board of irectors and being in charge of daily operation and management of the Company. The actual governance of the Company shall comply with requirements in the Company Law and relevant regulations of CSRC.
  • List of the Board of Director
  • Board of Directors
  • Board of Supervisors
  • Senior Management
  • Yu Yi Chairman of the Board of Directors

    Mr. Yu Yi, born in 1964.He graduated from Ship Design and Manufacture Major, Department of Shipbuilding, Dalian University of Technology in 1986 as an undergraduate. In 2004, he was graduated from Business Administration Major of University of Wales Institute, Cardiff as a graduate and obtained the master degree. From January 1988 to April 2004, he successively worked in CNOOC Bohai Oil Production Company and Tianjin Branch of CNOOC (China) and worked in CNOOC Gas & Power Limited. From April 2004 to October 2006, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Fujian LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Limited. From October 2006 to February 2007, he served as the General Manager of East Guangdong LNG Integration Project Preparatory Group of CNOOC Gas & Power Limited. From February 2007 to June 2009, he served as the Vice President of Guangdong Dapeng LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group. From June 2009 to July 2012, he served as the General Manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group. From July 2012 to November 2012, he served as the Vice General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC and the General Manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group. From November 2012 to November 2017, he served as the Deputy General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC. From November 2017 to June 2018, he served as the Deputy General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
    From June 2018 to April 2019, he served as the General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC. From April 2019 to present, he took Secretary of the Party Committee of Offshore Oil Engineering Co., Ltd. From May 2019 to present, he took Director and Chairman of the Board of Directors of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

    Meng Jun Director

    Mr. Meng Jun, from December 2011 to July 2017, he served as the Deputy General Manager of Financial Department of CNOOC. From July 2017 to December 2019, he served as the General Manager of Financial Department of CNOOC. From December 2019 to now, he has been engaged in special work in CNOOC. From January 2014, he has taken an additional post of the Director of COOEC.

    Lin Yaosheng Director

    Since taking the job from 1984, he has been always serving in affiliated companies of CNOOC. He successively served as the Deputy Manager of Huizhou 32-5 Underwater Development Project, the Project Manager of Huizhou 26-1N Underwater Development Project and Huizhou 19-3/2/1 Project of CACT Operators Group, the Project Manager of Xijiang 23-1 Project of CNOOC, and the General Manager of Offshore Oil 981 Deepwater Drilling Vessel Engineering Project.
    From February 2012 to May 2016, he served as the Deputy General Manager in the Engineering Construction Department of CNOOC.
    From May 2016 to January 2018, he served as the Executive Vice-President of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
    From May 2017 till now, he served as the Director of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
    From January 2018 to April 2019, he served as the Executive Vice-President, Deputy Secretary of the Party Committee, and the Chairman of the Labor Union of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
    From April 2019 to July 2020, he served as the Executive Vice-President of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

    Zhang Wukui Director

    Mr. Zhang Wukui, he started to work in CNOOC from 1982. From January 2005 to June 2008, he served as the General Manager of Oilfield Technical Service Limited of CNOOC Oil Base Group Co., Ltd. From July 2008 to April 2009, he served as the General Manager of Oilfield Technical Service Limited of CNOOC Energy Co., Ltd. From April 2009 to April 2012, he served as the General Manager Assistant of CNOOC Energy Technology & Services Limited and the General Manager of Oilfield Technical Service Limited. From April 2012 to December 2016, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Energy Technology & Services Limited. From April 2012 to December 2012, he also served as the General Manager of Oilfield Technical Service Limited of CNOOC Energy Technology & Services Limited. From January 2014 to now, he served as the director of CNOOC Energy Technology & Services Limited. From August 2016 to July 2018, he served as the Deputy Secretary of CPC of CNOOC Energy Technology & Services Limited. From April 2018, he took an additional post of the Director of COOEC. From May 2018 to now, he served as the Director of China Oilfield Services Limited. From July 2018 to now, he served as the full-time Director of China National Offshore Oil Corporation.

    Qiu Xiaohua Independent Director

    Mr. Qiu Xiaohua, since February 13, 1982, he was assigned to National Bureau of Statistics, and successively served as the Deputy Director, the Director, the Deputy Head of Comprehensive Division under National Bureau of Statistics, the Chief Economist and the News Spokesman, the Deputy Director General, and the Director General of National Bureau of Statistics; from August 1998 to September 1999, he served as the Governor Assistant of People's Government of Anhui Province; from June 2008 to September 2012, he served as the Chief Economist (Policy Research Center) in the Energy Economy Research Institute of CNOOC. He now serves as the CSO of Asset Management Co., Ltd. of Sunshine Insurance Group, the Professor of Newhuadu Business School, the Professor of City University of Macau, the Independent Director of Fujian Newchoice Pipe Technology Co., Ltd., the Independent Director of Beijing Capital Development Co., Ltd., the Independent Director of YLZ Information Technology Co., Ltd, the Independent Director of Longzhou Group Co., Ltd., and the Academic Committee Member and the Senior Researcher of CCIEE. From November 2016, he took an additional post of the Independent Director of COOEC.

    Guo Tao Independent Director

    Mr. Guo Tao, from October 2012 to present, he served as the partner of Zhongzhun Certified Public Accounts (Special General Partnership). From May 2015, he took an additional post of the Independent Director of COOEC. From June 2017, he took an additional post of the Independent Director of Guorong Securities.

    Huang Yongjin Independent Director

    Mr. Huang Yongjin, from January 2011 to now, he served as the Director and the Vice President of Shanghai Investigation & Design Institute Co., Ltd. From December 2013 to present, he served as the President of Shanghai Skygeo Information Technology Co., Ltd. From May 2015, he took an additional post of the Independent Director of COOEC.

    Liu Lianju Secretary of the Board of Directors

    Mr. Liu Lianju, from February 2001 to present, he served as the Secretary of Board of Directors of COOEC. From March 2005 to December 2010, he served as the General Manager of the Bond Department. From December 2010, he served as the General Manager of Board Secretary Office.

    Strategy Committee Strategy Committee of Board of Directors

    The Strategy Committee consists of three directors, and the Chairman of Board is an ex-officio member and the convener.The members of the Strategy Committee of the 6th Board of Directors are Mr. Yu Yi, Mr. Lin Yaosheng and Mr. Zhang Wukui,with Mr. Yu Yi as the convener .

    Remuneration and Assessment Committee Remuneration and Assessment Committee of Board of Directors

    The Remuneration and Assessment Committee consists of three directors, including two independent ones.The members of the Remuneration and Assessment Committee of the 5th board of directors are Mr. Qiu Xiaohua, Yu Yi and Huang Yongjin, with Mr. Qiu Xiaohua as the convener.

    Nomination Committee Nomination Committee of Board of Directors

    Nomination Committee is composed of five directors elected by the Board of Directors, and the independent directors are in the majority; a convener will be designated and held by an independent director designated by the Board of Directors.The sixth Nomination Committee of the Board of Directors is composed of Mr. Huang Yongjin Mr. Yu Yi, Mr. Lin Yaosheng, Mr. Qiu Xiaohua and Mr. Guo Tao. and Huang Yongjian will serve as the convener.

    Audit Committee Audit Committee of Board of Directors

    The Audit Committee consists of three directors, including two independent ones, and at least one independent director is a professional accountant. The committee is convened by an independent director.The members of the Audit Committee of the 6th Board of Directors are Mr. Guo Tao, Huang Yongjin and Meng Jun , with Mr. Guo Tao as the convener .

  • Wu Hanming Chairman of the Board of Supervisors

    Mr. Wu Hanming, from November 2005 to April 2007, he served as the Chief Economist of China Oilfield Services Limited. From April 2007 to July 2012, he served as the Chief Financial Officer of COOEC. From July 2012 to March 2014, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Finance Co., Ltd.. From March 2014 to April 2014, he served as the President of CNOOC International Financial Lease Co., Ltd. and the Deputy General Manager of CNOOC Finance Co., Ltd. From April 2014 to February 2016, he served as the President of the CNOOC International Financial Lease Co., Ltd. From February 2016 to July 2017, he served respectively as the President of CNOOC International Financial Lease Co., Ltd. and the General Manager of CNOOC Investment Holding Co., Ltd. From July 2017 to March 2018, he has served as the Deputy Group Leader of the Inspection Group of CNOOC Party Group. From April 2018, he took an additional post of the Chairman of Board of Supervisors of COOEC.

    Zhao Yanbo Supervisor

    Ms. Zhao Yanbo, from August 2003 to February 2012, she served as the Senior Auditor of the Audit & Supervision Department of CNOOC. From March 2012 to the end of 2015, she served as the full-time Supervisor of CNOOC. From December 2015 to November 2019, she served as the Deputy Director General of Division I under CNOOC Supervision Department. From November 2019 to now, she has served as the Deputy Leader of the CPC CNOOC Inspector’s Office at CNOOC Industrial Co., Ltd. From April 2014 to present, she took an additional post of the Supervisor of COOEC.

    Li Tao Staff Supervisor

    Mr. Li Tao, born in 1982, graduated from Harbin Engineering University with a master degree in Management Science and Engineering. He is also a senior economist.
    He acted as Inspector of the Inspection Company of COOEC from 2005.07 to 2005.12; Administrative Manager of the Design Company of COOEC from 2005.12 to 2008.12; Product Supervisor of the Quality Management Department of COOEC from 2008.12 to 2011.04; Quality Engineer and Deputy Manager of the Quality and Technology Department of the Design Company in COOEC from 2011.04 to 2012.01; HR Manager and General Manager Assistant of the Design Company of COOEC from 2012.01 to 2016.09; Deputy General Manager and Deputy Director of Party Committee Office in COOEC from 2016.09 to 2018.03; Deputy General Manager of Human Resources Department, Deputy Director of Party Committee Organization Department and Secretary of Party Committee in COOEC from 2018.03 to 2018.11 (as well as Deputy General Manager of the International Exchange Center from 2018.09 to 2019.10); Deputy General Manager of Human Resources Department, Director of the Party Committee Organization Department, and Secretary of the Party Committee in COOEC from 2018.11 to 2019.10 ( as well as Deputy Director of the Project Management Office from 2019.03 to now); General Manager of Human Resources Department, Director of Party Committee Organization Department and Secretary of Party Committee in COOEC from 2019.10 to now. From 2020.08 to now, he has taken an additional post of the Staff Supervisor of COOEC.

  • Yu Yi Chairman of the Board of Directors, Secretary of Party (CPC) Committee

    He graduated from Ship Design and Manufacture Major, Department of Shipbuilding, Dalian University of Technology in 1986 as an undergraduate. In 2004, he was graduated from Business Administration Major of University of Wales Institute, Cardiff as a graduate and obtained the master degree.
    From January 1988 to April 2004, he successively worked in CNOOC Bohai Oil Production Company and Tianjin Branch of CNOOC (China) and worked in CNOOC Gas & Power Limited
    From April 2004 to October 2006, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Fujian LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Limited.
    From October 2006 to February 2007, he served as the General Manager of East Guangdong LNG Integration Project Preparatory Group of CNOOC Gas & Power Limited.
    From February 2007 to June 2009, he served as the Vice President of Guangdong Dapeng LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group.
    From June 2009 to July 2012, he served as the General Manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group.
    From July 2012 to November 2012, he served as the Vice General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC and the General Manager of Guangdong Zhuhai Jinwan LNG Co., Ltd. of CNOOC Gas & Power Group.
    From November 2012 to November 2017, he served as the Deputy General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
    From November 2017 to June 2018, he served as the Deputy General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
    From June 2018 to April 2019, he served as the General Manager of the Engineering Construction Department of CNOOC.
    From April 2019 to present, he took Secretary of the Party Committee of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
    From May 2019 to present, he took Director and Chairman of the Board of Directors of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

    Yang Jinghong Deputy Secretary of the Party Committee, Chairman of the Labor Union

    From January 2010 to July 2010, he served as General Manager of Geophysical Exploration Division of China Oilfield Services Limited.
    From July 2010 to December 2013, he served as General Manager of Geophysical Exploration Division and President of Geophysical Research Institute of China Oilfield Services Limited.
    From December 2013 to November 2017, he served as General Manager and Secretary of the Party Committee of China Offshore Oil Nanhai West Corporation.
    From December 2013 to April 2019, he served as Deputy Director of CNOOC Nanhai West Petroleum Bureau.
    November 2017 to April 2019, he served as Chairman of the Board of Directors, Secretary of the Party Committee and General Manager of China Offshore Oil Nanhai West Corporation.
    From April 2019 to July 2019, he served as the Deputy Secretary of the Party Committee of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.
    From July 2019 till now, he served as the Deputy Secretary of the Party Committee, and the Chairman of the Labor Union of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

    Yu Changsheng Vice President, Members of Party (CPC) Committee

    He successively served as the Deputy Director and then the Director in the process office of CNOOC Design Company, the Director in the process office of COOEC Engineering Company, the Project Manager of Penglai 19-3 Project and Penglai 19-3 Phase II Development Engineering Project, the Class-A Project Manager and the General Manager in the Production Management Department of COOEC.
    From September 2008 to April 2016, he served as the General Manager in the Installation Division of COOEC.
    From July 2016, he served as the Vice President of COOEC.

    Li Peng Chief Financial Officer (CFO), Members of Party (CPC) Committee

    Born in 1977, he finished his undergraduate course at School of Accounting, Capital University of Economics and Business in 1999, majoring in accounting computerization; finished his postgraduate course at College of Business Administration, Capital University of Economics and Business in 2002, majoring in business administration, with Master’s Degree and Master of Science in Management. As a chartered financial analyst (CFA), he became a member of the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) in 2005 and joined in the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants (HKICPA) in 2009. Moreover, he is also a Chinese Certified Public Accountant.
    From July 2002 to December 2005, he served as the Senior Finance Manager of Beijing Capital Co., Ltd.
    From December 2005 to November 2007, he served as the Senior Executive for external disclosure of CNOOC Limited.
    From November 2007 to March 2010, he served as the Senior Executive for financial report and business analysis of CNOOC Limited.
    From March 2010 to January 2012, he served as the Manager for financial report and business analysis of CNOOC Limited.
    From January 2012 to June 2013, he served as the Head of the Financial Reporting and Disclosure Division of CNOOC Limited.
    From June 2013 to November 2014, he served as the Head (Manager) of the Financial Policy Division of the Financial Department of CNOOC Limited.
    From November 2014 to October 2016, he served as the Head of the Accounting Policy and M&A Supporting Division of the Financial Department of CNOOC Limited.
    From October 2016 to August 2019, he served as the Deputy General Manager of CNOOC Finance Co., Ltd.
    From August 2019 till now, he served as the Chief Financial Officer of Offshore Oil Engineering Co., Ltd.

    Kong Linghai Vice President, Members of Party (CPC) Committee

    Mr. Kong Linghai, born in 1972, professor of engineering, received bachelor degree in Manufacturing Processes and Equipment from School of Mechanical Engineering and Automation, Northeastern University in 1995, received professional master degree in Industrial Engineering from Department of Management and Economics, Tianjin University.
    From July 1995 to December 1999, worked in the engineering department of Bohai Petroleum company.
    From December 1999 to February 2001, worked in the engineering department of China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) Tianjin Branch.
    From February 2001 to June 2003, worked in the foreign cooperation department of CNOOC (China) Tianjin Branch.
    From June 2003 to February 2006, served as vice general manager of NB35-2 oilfield project of CNOOC (China).
    From February 2006 to February 2009, served as vice general manager of BZ34-1 oilfield project, CNOOC (China).
    From February 2009 to June 2009, served as senior engineer of pipe network information monitoring center of CNOOC Gas & Power Group.
    From June 2009 to January 2010, served as vice general manager of CNOOC Hainan Natural Gas Co., Ltd.
    From January 2010 to May 2016, served as vice general manager, deputy general manager, general manager and Party secretary of Guangdong Zhuhai Golden Bay LNG Ltd.
    From May 2016 to March 2018, served as secretary of CPC committee of CNOOC Gas & Power Group in Zhuhai area, general manager and secretary of CPC committee of Guangdong Zhuhai Golden Bay LNG Ltd., and general manager of CNOOC Guangdong LNG Co., Ltd.
    From March 2018 to June 2020, served as vice general manager of the engineering construction department of CNOOC.
    Since July 2020, he serves as the Vice-President of OFFSHORE OIL ENGINEERING CO., LTD.

    Xie Ribin Vice President, Members of Party (CPC) Committee

    Mr. Xie Ribin, born in 1979, graduated from Southwest Petroleum University as an undergraduate majoring in Civil Engineering of Petroleum Engineering School. He is also a master of engineering in Oil and Gas Field Development of Yangtze University, as well as a senior engineer.
    Production Representative of Liuhua 4-1 and Manager of the production preparation group in CNOOC Shenzhen Branch from June 2010 to October 2012.
    Production Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from March 2012 to October 2016 (as well as Chairman of the Labor Union in CNOOC Shenzhen Branch from August 2012 to April 2015).
    Deputy General Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from October 2016 to May 2018 (as well as Deputy Secretary of Party and Secretary of Committee for Discipline Inspection in the Liuhua Oilfield Operation Area of CNOOC Shenzhen Branch from November 2016 to November 2017; as well as Secretary of Party Committee and Acting General Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from November 2017 to May 2018).
    Secretary of Party Committee and General Manager of the Liuhua Oilfield Operation Area in CNOOC Shenzhen Branch from May 2018 to June 2020.
    Vice Chairman of COOEC from August 2020 until now.

    Chen Mao Leader of the CPC CNOOC Inspector's Office at COOEC, Members of Party (CPC) Committee

    From March 2010 to September 2016, he served as the director of General Office, CNOOC Infrastructure Management Co., Ltd.
    From September 2016 to September 2018, he served as the manager of Audit and Supervision Department, In, On and for Emerging Markets of CNOOC Limited.
    From July 2018 to July 2020, he served as the deputy leader of of the Import and Export Discipline Inspection group, Offshore Oil engineering, CNOOC.
    From July 2020 till now, he has been the leader of Discipline Inspection Department , Offshore Oil engineering of CPC group, CNOOC.

 
亿万先生-首页威廉希尔专业版app必威体育平台注册